Dekorativní sněhová vločka do okna, na vánoční strom či k připevnění ke stropu. Pomůcky: čtverce bílého papíru, pravítko, tužka, guma, nůžky, lepidlo, nit nebo vlasec k připevnění. - návod k výrobě -
Anděl
Jednoduchá skládačka z barevného papíru jako ozdoba na stromeček. Pomůcky: dva obdélníky silnějšího barevného papíru dvou barev (červená a žlutá), lepidlo, obostranně lepící páska, vlasec, větší korálek. - návod k výrobě -
Vánoční stromeček
Jednoduchá papírová dekorace vánočního stolu. Pomůcky: čtverec tmavě zeleného silnějšího barevného papíru. - návod k výrobě -
Několik stejně dlouhých proutků z vrby nebo břízy mírně stočíme a ohneme tak, aby vytvořily oko. V místě, kde se všechny proutky dotýkají, je svážeme tak, že konce tvoří vějíř. Oko omotáme tenčím proutkem tak, aby se nezlomil. Výrobek dozdobíme větší stuhou, několika větvičkami břečťanu a přivážeme k němu kraslice navlečené na úzké stuze stejné barvy jako je velká stuha.
Morena
Nejdříve vytvoříme ze dvou klacků základní kříž. Pak začneme s postupným nabalováním sena, a to tak, aby se vytvarovala hlava, ruce a horní část těla. Tvarování provádíme jednak vrstvením materiálu a také si pomáháme jeho svazováním provazem.
Je-li základ figuríny hotov, nastrojíme hlavu: starým kouskem prostěradla obalíme tvar, kolem krku zavážeme bílou nití. Poté uvážeme šátek - klasicky či na babku, černým fixem nakreslíme obličej. Potom figurínku oblečeme do haleny, rukávy svážeme barevnými stužkami. Do pasu jí uvážeme sukni, případně zástěru.
Papírové kraslice
Podle předloh si vytvoříme šablony a vystřihneme je. Použijeme malé nůžky z manikúry. Pomocí šablon poté obkreslujeme a vystřihujeme. Hotové výrobky je možné nalepit do oken.
Jiný způsob zdobení může vycházet z nalepování vystřižených ornamentů na základní tvar vajíčka. Výrobky se dají různě seskupovat, dále mohou volně viset v prostoru například na velké pomlázce.
Pletení pomlázky
K pletení pomlázky s dětmi můžeme využít prezentaci v PowerPointu.
Test pro chodce (3. a 4. ročník). Sestává se ze tří pracovních listů: Silnice pro každého - 18 otázek, Chodíme - 23 otázek, Přecházíme přes vozovku - 18 otázek. V testíkách mohou žáci zodpovídat otázky postupně, nebo si načíst celý test najednou. Vybírají vždy jednu správnou odpověď. Jako vyhodnocení je uvedeno skóre v procentech. Z každého listu je vždy náhodně vybráno 10 otázek.
Test pro cyklisty (4. a 5. ročník). Sestává ze tří pracovních listů: Jízdní kolo (vybavení kola) - 14 otázek, Cyklista - 21 otázek, Vyjíždíme - 17 otázek. V testíkách mohou žáci zodpovídat otázky postupně, nebo si načíst celý test najednou. Vybírají vždy jednu správnou odpověď. Jako vyhodnocení je uvedeno skóre v procentech. Z každého listu počítač náhodně vybere 10 otázek.
Dopravní značky hlavně pro cyklisty (4. a 5. ročník). Čtvrtý testík (pracovní list) pro mladé cyklisty s názvem Dopravní značky obsahuje 18 otázek. V pátém pracovním listu Jsem na silnici je zařazeno 26 otázek. Šestý pracovní list s názvem Odbočuji obsahuje 18 otázek. V testících mohou žáci zodpovídat otázky postupně, nebo si načíst celý test najednou. Vybírají vždy jednu správnou odpověď. Jako vyhodnocení je uvedeno skóre v procentech. Z každého listu počítač náhodně vybere 10 otázek.
Křižovatky pro cyklisty (4. a 5. ročník). Sedmý testík (pracovní list) pro mladé cyklisty s názvem Pozor křižovatka obsahuje 23 otázek. Do osmého pracovního listu Křižovatky jsme zařadili 38 otázek. Vybíráme vždy jednu správnou odpověď. Jako vyhodnocení je uvedeno skóre v procentech. Z každého listu počítač náhodně vybere 10 otázek.
Právo na silnici pro cyklisty (4. a 5. ročník). V devátém pracovním listu se věnujeme správnému chování v silničním provozu. Testík obsahuje 18 otázek. Vybíráme vždy jednu správnou odpověď. Jako vyhodnocení je uvedeno skóre v procentech. Z listu počítač vybere náhodně 10 otázek.
Testy pro mladé cyklisty (4. a 5. ročník). Tři závěrečné testy k ověření znalostí. Každý z testů obsahuje 20 otázek. Vybíráme vždy jednu ze tří možností správných odpovědí. Závěrečné hodnocení je v procentech.